KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (UBYO)

Koronavirüsten Korunmada El Temizliği-26.03.2020

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can koronavirüsten (COVİD 19) korunma tedbirleri kapsamında üniversite genelinde yürütülün çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Koronavirüsten (COVİD 19) korunma tedbirleri kapsamında akademik ve idari birimler ile bütün ortak kullanım alanlarında 13.03.2020 Cuma gününden itibaren günlük temizlik faaliyetlerine ek olarak genel temizlik ve özel dezenfektanlarla ilaçlama yapıldığını hatırlatan Rektör Can temizlik ve dezenfektanlarla ilaçlama faaliyetlerinin periyodik olarak yapılmaya devem ettiğini söyledi.

Genel temizlik ve ilaçlama faaliyetlerinin yanı sıra kişisel hijyen kurallarına uyulmasının koronavirüsle mücadelede önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Rektör Can, el temizliğinin en etkili şekilde nasıl yapılması gerektiği konusunda üniversitemiz personel ve öğrencileri ile kamuoyunun daha kapsamlı bilgi edinebilmesi için KSÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilm Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Öztürk’ten Corona virüsten(Covid19) korunmada el temizliği nasıl olması gerektiğine ilişkin bir bilgilendirme sunumu hazırlamasını rica ettiklerini ifade etti.

Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilm Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Öztürk’ün konuya ilişkin hazırladığı bilgilendirme notu:

Corona virüsten(Covid19) korunmada el temizliği nasıl olmalı?

Corona virüsten (Covid19) korunmak adına alınacak birkaç basit tedbir ile hastalıktan korunabilir ve hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz.

El yıkama ‘sabun ve su ile’ mikroplara karşı çoğumuzun sandığından çok daha güçlü bir silahtır.

Peki, el yıkama neden önemlidir?

Kısaca açıklamak gerekirse;

Coronavirüs diğer çoğu virüs gibi zayıf bağlı lipit (yağlı) tabakalı zarfa sahiptir. Sabun yağ yapılı zarfın yapısını bozarak virüsü etkisiz hale getirir.

Hasta birisi öksürdüğünde veya özellikle hapşırdığında, hava yollarından gelen damlacıklardaki virüsler ortalama iki metreye kadar gidebilir. İnsan cildi bir virüs için ideal bir yüzeydir. Çünkü derimizde bulunan hücrelerdeki proteinler ve yağ asitleri virüsle etkileşime girer.

Çoğu insanın her iki ila beş dakikada bir yüzlerine dokunduğu bilinmektedir.

Diyelim ki, üzerinde virüs parçacığı olan bir yüzeye dokunduğunuzda, virüs cildinize yapışacak ve böylece ellerinizle yüzünüze, özellikle gözlerinize, burun deliklerine veya ağzınıza geçerek hastalığa yakalanabilirsiniz.

Her ne kadar deri temizliğinde sadece su çoğu zaman yeterli olabilirken virüs bulaşmış deriyi temizlemede tek başına yeterli değildir. Sabunlu su hem derideki kiri temizlerken hem de virüsün lipit (yağ) bulunan zarfını bozarak etki eder.

Hemen hemen tüm dezenfektan ürünler ve kolonya yüksek oranda alkol çözeltisi (tipik olarak% 60-80 etanol) içerir ve virüsleri benzer bir şekilde öldürür. Ancak sabun ile irritasyon (tahriş ) çok daha azdır. Yani öncelikle el hijyeninde sabunlu su tercih edilmeli, sabun ve suya ulaşılamadığı durumlarda ise alkol bazlı el dezenfektanları ve kolonya kullanılmalıdır.

El yıkama sonrası nemlendirme ve yine el hijyeni için tırnakların kısa tutulması çok önemlidir.

Peki, el yıkama nasıl ve ne ile yapıl malıdır?

Ellerimizi yıkamak için en az 20 saniye ayırmamız gerekmektedir. Yıkama sırasında sistematik olarak önce avuç içine, daha sonra sırası ile; el sırtına, parmakların üzerine, parmak aralarına, tırnakların etrafına ve bileklere kadar sabunun tüm kıvrımlara girmesini sağladıktan sonra etki etmesi için en az 20 saniye beklemek ve ardından ılık su ile durulamak yeterlidir. Çok sıcak su ile el yıkamak derimize zarar vereceği için kaçınılmalıdır.

Peki, el yıkama için hangi tür sabun kullanıl malıdır?

Sabunun hangi tür olduğu önemli değildir.

Islak kalan kalıp sabunların üzerinde bakterilerin birikebildiği söylense de bilimsel çalışmalar bu bakterilerin bir sonraki kullanıcıya aktarılmadığını bildirmektedir. Islak kalan bir sabunla el yıkamanız gerektiğinde sabunu önce su altında durulayıp ardından kullanmak yeterli olacaktır. Köpük sabunların çok daha kullanımı kolay olmasına rağmen kullanıcıların sabunun elde kalım süresi olan 20 saniyeyi doldurmadığı anlaşıldığı için likit sabunlara önceliği bulunmamaktadır. Özellikli antibakteriyel sabunların corona virüsüne karşı ekstra bir katkıları bulunmamaktadır.

Bu durumda; öncelikli tercih kişisel beyaz kalıp sabunlar iken, kişisel sabunun bulunmadığı hallerde likit, köpük sabunlar kullanılabilir.

El yıkama sonrası deri bütünlüğünün sağlanması için ellerin mutlaka her yıkama sonrası nemlendirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak; ellerimizi oldukça sık ve en az 20 saniye sabunla yıkamak, sabunun ve suyun bulunmadığı hallerde el dezenfektanları ile temizlemek hastalığa karşı korunmada yapılabilecek basit ve etkili bir önlem olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim

Prof. Dr. Perihan ÖZTÜRK

KSÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji AD Başkanı