KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (UBYO)

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi "Staj Seferberliği" Programı Başladı-22.07.2020


T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın destekleri ve Bakanlıklarımız / özel sektörden gönüllü işverenlerimizin katılımı ile başlatılan “Staj Seferberliği” programı genç yetenekleri bekliyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Staj Seferberliği programına, örgün eğitim veren lisans programları ile dört yıllık eğitim veren yüksekokullarda son sınıfa geçen ve not ortalaması 4 üzerinden 2 ve üzeri (diğer sistemlerde dengi) olan tüm öğrenciler başvuru yapabileceklerdir.

Belirtilen koşulları taşıyorsan, bu program tam sana göre!

ADAYLARIN DEĞERLEME SÜRECİ

Üstelik sınav stresine de girmene gerek yok.  İlk değerlemen, anlık performansı ölçen sınav yöntemi yerine liseden lisans son sınıfa kadar sergilediğin performansın, yetkinliklerini artırmaya yönelik yaptığın tüm çalışmalar ve elde ettiğin başarıların tamamı göz önünde bulundurularak yapılacak. Önemli olan şimdiye kadar kendini geliştirmek için yaptıklarını sisteme eksiksiz girmen. Staj başvurusu esnasında beyan edip belgelendirdiğin her bilgi, sana ek puan olarak geri dönecek. Başvuran tüm adaylar; aynı ölçütler üzerinden, şeffaf, adil ve izlenebilir bir ölçme yöntemi ile değerlendirilecek.

Değerlendirme yöntemi, mesleki yeterlilikler, sosyal ve sanatsal yeterlilikler, sportif yeterlilikler olmak üzere üç ana başlığı kapsamaktadır. Her bir başlık altında adayların bilgi, beceri ve yetkinlikleri belirli ölçütler göz önüne alınarak puanlanacaktır.

Bakanlıklarımız ve gönüllü özel sektör kuruluşları, stajyer havuzundaki adayları inceleyerek staj için kabul ettikleri adaylara tekliflerini gönderecek. Eğer kendini geliştirmek için yeterince çabaladıysan birden çok kurumdan teklif alabilir, senin için uygun olan kurumu tercih edebilirsin.

STAJYERLERİN KURUMLARA YERLEŞTİRİLMESİ

Yapılan değerlemeler sonucunda stajyer havuzuna girmeye hak kazanan adaylar belirlenecektir. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından oluşturulan bu havuza kamu kurum, kuruluşları ve özel sektördeki gönüllü firmalara erişim yetkisi verilecektir. Söz konusu kurumlar, ihtiyaçları olan bölümlerde okuyan adayları bu havuzdan seçerek staj teklifi gönderebilecek, adaylar ise bu teklifler arasından kendilerine uygun kamu kurum, kuruluş ve özel sektörden firmaları tercih edebileceklerdir.

DETAYLAR YETENEK KAPISI’NDA

Staj Seferberliği ilanı “Yetenek Kapısı” platformu www.yetenekkapisi.org üzerinden duyurulmuştur. Başvurular 20 Temmuz - 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılabilecektir.

Aklına takılan soruları öngörmeye çalıştık ve BURAYA tıklayarak erişebileceğin “Sıkça Sorulan Sorular (SSS)” bölümünü hazırladık. Eğer sorularının cevabı SSS bölümünde yoksa stajseferberligi@cbiko.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede sana dönüş yapacağız.

Son başvuru tarihi: 03.08.2020

Not: Henüz son sınıfa geçmeyen değerli öğrencilerimiz, COVID-19 nedeni ile staj süremiz ve kabul edilebilecek kişi sayımız sınırlı. Bu nedenle bu sene sadece son sınıf öğrencilerini kabul edebiliyoruz. Ama 2021’de daha kapsamlı bir Staj Seferberliği ile sizlerle buluşacağız.

     Hepinize başarılar dileriz.

     Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı